WorldCat Identities

Prendi, Vlash 1956-

Overview
Works: 9 works in 15 publications in 1 language and 27 library holdings
Genres: Biography 
Roles: Author
Classifications: DR996.K87, 781.6
Publication Timeline
.
Most widely held works by Vlash Prendi
Kurbini : kultura, tradita by Vlash Prendi( Book )

in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

"Serembe" 2001 : antologji me krijime të autorëve pjesëmarrës në Konkursin Letrar : poezi, tregime, kritika( Book )

1 edition published in 2002 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Don Shtjefën Kurti : kronikë e një jete në amshim : monografi by Vlash Prendi( Book )

3 editions published in 2003 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Lavdia e vdekjes së bukur by Gjovalin Gjeloshi( Book )

2 editions published in 2012 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Shtegëtime folklorike : këngë, vaje dhe legjenda nga treva e Kurbinit by Vlash Prendi( Book )

2 editions published in 2013 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Gjurmëve të melosit popullor : kënga popullore e Kurbinit by Vlash Prendi( Book )

2 editions published in 2009 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Don Shtjefën Kurti: Kronikë e një jete në amshim : monografi by Vlash Prendi( Book )

2 editions published in 2003 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Don Shtjefën Kurti : kronikë e një jete në amshim : monografi by Vlash Prendi( Book )

1 edition published in 2003 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Shtigjeve të traditës dhe kulturës sonë : (studime) by Vlash Prendi( Book )

1 edition published in 2011 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

 
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.86 (from 0.78 for Kurbini : ... to 0.97 for Don Shtjef ...)

Alternative Names
Prendi, Vlash Kolë 1956-

Languages