WorldCat Identities

Verli, Marenglen

Overview
Works: 37 works in 71 publications in 1 language and 161 library holdings
Genres: History  Conference papers and proceedings  Biography  Sources 
Roles: Author, Editor, Contributor
Publication Timeline
.
Most widely held works by Marenglen Verli
Ballafaqime politike në Shqipëri (1897-1942) : kujtime dhe vlerësime historike by Sejfi Vllamasi( Book )

4 editions published between 1995 and 2000 in Albanian and held by 15 WorldCat member libraries worldwide

Plava e Gucia në lëvizjen kombëtare shqiptare : kujtime dhe dokumente historike by Elmaz B Plava( Book )

3 editions published between 1995 and 2002 in Albanian and Undetermined and held by 15 WorldCat member libraries worldwide

Reforma agrare kolonizuese në Kosovë (1918-1941) by Marenglen Verli( Book )

5 editions published between 1991 and 1992 in Albanian and Undetermined and held by 13 WorldCat member libraries worldwide

Kosova ne fokusin e historisë : studime, analiza, dokumente by Marenglen Verli( Book )

4 editions published between 2002 and 2003 in Albanian and held by 10 WorldCat member libraries worldwide

Komiteti "Mbrojtja Kombëtare e Kosovës" : përmbledhje kumtesash( Book )

3 editions published in 2004 in Albanian and held by 9 WorldCat member libraries worldwide

Shqipëria e viteve 1912-1964 në kujtimet e Spiro Kosovës by Spiro Kosova( Book )

in Albanian and held by 7 WorldCat member libraries worldwide

Nga Kosova për Kosovën : profile biografike personalitetesh dhe luftëtarësh të shquar : studime, skica, publicistikë, dokumente, ilustrime by Marenglen Verli( Book )

2 editions published in 2006 in Albanian and held by 7 WorldCat member libraries worldwide

Shqipëria dhe Kosova historia e një aspirate by Marenglen Verli( Book )

4 editions published in 2007 in Albanian and held by 7 WorldCat member libraries worldwide

Shqipëria në Konferencën e Paqes : (1919-1920) by Muin Çami( Book )

2 editions published in 2015 in Albanian and held by 7 WorldCat member libraries worldwide

Kosova sfida shqiptare në historinë e një shekulli : studime, analiza, dokumente by Marenglen Verli( Book )

3 editions published between 2006 and 2007 in Undetermined and Albanian and held by 7 WorldCat member libraries worldwide

Shfrytëzimi ekonomik i Kosovës, 1970-1990 by Marenglen Verli( Book )

2 editions published in 1994 in Albanian and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Monarkia shqiptare, 1928-1939 : përmbledhje studimesh( Book )

2 editions published in 2011 in Undetermined and Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Ekonomia e Kosoves ne vargonjte e politikes Jugosllave, 1945-1990 by Marenglen Verli( Book )

2 editions published in 2000 in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Shqiptarët në optikën e diplomacisë Austro-Hungareze (1877-1918) : studime, analiza, dokumente by Marenglen Verli( Book )

2 editions published in 2014 in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Kujtime nga fundi i sundimit osman në luftën e Vlorës by Avlonyalı Süreyya Bey( Book )

2 editions published in 2013 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Shqipëria në dokumentet austro-hungareze : 1912( Book )

in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Shqipëria dhe Kosova : historia e një aspirate (studiume historike, kumtesa, dokumente dhe ilustrime) by Marenglen Verli( Book )

2 editions published in 2007 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Kujtime by Tafil Boletini( Book )

1 edition published in 2003 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Shqipëria në dokumentet austro-hungareze : (1912)( Book )

2 editions published in 2014 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Shqipëria në dokumentet austro-hungareze : (1912)( Book )

2 editions published in 2012 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.85 (from 0.80 for Shqiptarë ... to 0.95 for Shqipëria ...)

Alternative Names
Verli, M.

Verli, M. (Marenglen)

Languages