WorldCat Identities

Tandoğan, Muhammed

Overview
Works: 17 works in 22 publications in 1 language and 122 library holdings
Genres: History  Bibliographies  Conference papers and proceedings  Military history  Personal narratives  Biographies 
Roles: Author, Editor, Other
Classifications: DR479.A35, 960
Publication Timeline
.
Most widely held works by Muhammed Tandoğan
Gülbün-ü Hânân : Kırım hanları tarihi, değerlendirme-metin-tıpkıbasım by Halim Giray Sultan( )

2 editions published in 2013 in Turkish and held by 30 WorldCat member libraries worldwide

Afrika'da sömürgecilik ve Osmanlı siyaseti, 1800-1922 by Muhammed Tandoğan( Book )

3 editions published between 2013 and 2020 in Turkish and held by 25 WorldCat member libraries worldwide

Büyük Sahraʼda son Osmanlı tebaası : Tevârikler by Muhammed Tandoğan( Book )

2 editions published in 2018 in Turkish and held by 15 WorldCat member libraries worldwide

Osmanlıʼdan günümüze : Afrika bibliyografyası by Ahmet Kavas( Book )

1 edition published in 2013 in Turkish and held by 15 WorldCat member libraries worldwide

Sudan seyâhatnâmesi by Muḥammad Mihrī( Book )

1 edition published in 2016 in Turkish and held by 8 WorldCat member libraries worldwide

Trablusgarp : Osmanlı'nın son suğûr-i islâmiyesi = Ṭarābulus al-Gharb : ākhir al-thughūr al-Islāmiyah lil-dawlah al-ʻUthmāniyah by Mehmed Nuri( Book )

2 editions published in 2019 in Turkish and held by 7 WorldCat member libraries worldwide

Afrika'da İslâmiyet: -dünü, bugünü, yarını- : milletlerarası ilmî toplantı 22-23 Nisan 2017, Eresin Topkapı Hotel, İstanbul( Book )

1 edition published in 2017 in Turkish and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Tarih-i İbn-i Galbun, Der Beyân-ı Trablusgarp : Trablusgarp tarihi by Abdullah Erdem Taş( Book )

1 edition published in 2013 in Turkish and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Afrika'nın asil göçerleri Tuaregler by Zekeriya Kurşun( Book )

1 edition published in 2015 in Turkish and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Tarih-i İbn-i Galbun der-beyân-ı Trablusgarb by Muḥammad Ibn-Ḫalīl Ġalbūn( Book )

1 edition published in 2013 in Turkish and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

İhtilalin gölgesindeki soykırım : Vendée Savaşı (1793-1796) Markiz de la Rochejaquelein'in hatıraları by Marie-Louise-Victoire La Rochejaquelein( Book )

1 edition published in 2017 in Turkish and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Mühr-i İstanbul Süleymaniye Camii by Ahmet Şimşirgil( Book )

1 edition published in 2013 in Turkish and held by 1 WorldCat member library worldwide

Afrika'nin önder şahsiyetleri( Book )

1 edition published in 2019 in Turkish and held by 1 WorldCat member library worldwide

Ususlararasi siyaseti odağindaki kita Afrika( Book )

1 edition published in 2018 in Turkish and held by 1 WorldCat member library worldwide

Trablusgarp by Mehmed Nuri( Book )

1 edition published in 2010 in Turkish and held by 1 WorldCat member library worldwide

Kızıldeniz'in Stratejik Dehlek Adaları ve Osmanlı İdaresindeki Konumu (Strategically Dahlak Archipelago of the Red Sea and its Status Under the Ottoman Rule) by Muhammed Tandoğan( )

1 edition published in 2015 in Turkish and held by 1 WorldCat member library worldwide

Turkish Abstract: Kızıldeniz'in en stratejik noktalarından biri Habeşistan açıklarındaki Dehlek adalar topluluğudur. İslâmiyet, adalara 702 yılında ulaşır. Emevîler döneminde mücrimler, siyasî ve ahlakî suçlular ile bürokrasiden el çektirilenlerin sürgün yeri olan Dehlek-i Kebîr, Abbasîler döneminde de aynı amaçla kullanıldı. Burası, Kızıldeniz'in en işlek limanı Sevâkin'e yakın olması sebebiyle Hindistan ve Mısır arasındaki deniz ticareti ve Yemen için önemli bir noktaydı. Dehlek, ayrıca Becce (Becâ/Beja) kabilelerine mensup bazı Habeşlilerin korsanlık faaliyetleri için önemli bir sığınaktı. Ada, IX. Yüzyılda Abbasî idaresinden çıkarak, Yemen'deki mahallî hanedanların eline geçti. Daha sonra bazen Habeşistan'da güçlenen Hıristiyan krallara, bazen de Mısır'daki Müslüman sultanlara tâbi oldu. 1093-1250 yılları arasında Dehlek Sultanlığı adıyla kendi mahallî meliklerince yönetildi. Osmanlıların yardımlarıyla 1526'da bütün Habeşistan'ı hâkimiyeti altına alan Harar Emiri Ahmed Gran (ö.1543) yerel sultanlıkları korudu ve bu durum 1557'de Türklerin gelip Portekizlileri bu topraklardan çıkartmasına kadar sürdü. Süleyman I döneminde(1520-1566), Çerkes Özdemir Paşa(ö.1561) eliyle hâkimiyet altına alınan adaların idaresi, Habeş Eyaleti'nin kurulmasıyla buranın tahsisatına eklendi. Kızıldeniz'in en işlek limanı Musavva'nın bir kazası konumundaki Dehlek, XVII. yüzyılda da ticaret yolunun en işlek noktalarından biri olmayı sürdürdü. 1865 yılında padişahın fermanıyla Musavva ve Sevâkin ile birlikte Mısır emlâkine dâhil edilinceye kadar Habeş Eyaleti'ne bağlı kalan Dehlek'i, 1885 yılında İtalya işgal etti. Günümüzde Dehlek'i sınırları içinde bulunduran Eritre, Nisan 1993'te referandumla bağımsızlığını elde etse de İsrail'in peyki olma ihtimali hala sıcaklığını korumaktadır
The Issue of Sharing the Nile A Competition between Egypt, Sudan and Ethiopia within the Context of Hydro-Diplomacy (Nil'in Paylaşılması Meselesi: Hidro-Diplomasi Bağlamında Mısır, Sudan ve Etiyopya Rekabeti) by Muhammed Tandoğan( )

1 edition published in 2017 in Turkish and held by 1 WorldCat member library worldwide

English Abstract: The upper riparian countries of the Nile River basin influencing the lower riparian countries, controlling the water resources according their needs, and dominating it for the benefit of their foreign policy and geopolitical priorities is considered as an exception of the international water regimes. The colonial competitiveness and the basin's hydro-diplomatic activities that were the main influencing triggers emerging this situation, all shaped with the 1959 agreement built over the heritage of the British totalitarian policies on the Nile, were the reason behind water crisis between Egypt, Sudan, Ethiopia and other basin countries, a crisis unresolved to date. Although being a foster for regional cooperation, the Grand Renaissance (an-Nahda) Dam and new actors in the basin give the impression that the status quo of the Nile disagreement issue will not be changed in the short term. As a result, the resolution of the issues pending from the past to present and the distribution of the Nile within the context of hydro-diplomacy has a great importance from international security standpoint.Turkish Abstract: Nil Nehri havzası, yukarı kıyıdaş ülkelerin aşağı kıyıdaş ülkeleri etkisi altına alıp su yönetimini kendi ihtiyaçlarına, dış politika ve jeopolitik önceliklerine göre baskı altına almaya çalışmaları uluslararası su rejimlerine bir istisnadır. Bu durumun ortaya çıkmasını tetikleyen etkenlerin başında gelen havzadaki sömürgeci rekabet ve hidro-diplomasi faaliyetleri, İngilizlerin bütüncül Nil politikalarının mirası üzerine inşa edilen 1959 Antlaşması ile son şeklini alarak günümüze kadar uzanan Mısır, Sudan, Etiyopya ve diğer havza ülkelerinin arasında hidro krizlerin çıkmasına sebebiyet vermiştir. Büyük Rönesans (en-Nahda) Barajı ve havzadaki yeni aktörler, bölgesel işbirliği umutlarını yeşertse de, Nil uyuşmazlığı meselesindeki statükonun kısa vadede değişmeyeceğinin işaretlerini vermektedir. Dolayısıyla geçmişten günümüze uzanan sorunların çözümü ve uluslararası güvenlik açısından hidro-diplomasi bağlamında Nil'in paylaşılması meselesi büyük önem arz etmektedir
 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  General Special  
Audience level: 0.00 (from 0.00 for Gülbün-u ... to 0.00 for Gülbün-u ...)

Languages
Turkish (22)