WorldCat Identities

Frashëri, Kristo

Overview
Works: 84 works in 216 publications in 7 languages and 762 library holdings
Genres: History  Biographies  Pictorial works  Sources 
Roles: Author, Editor, Other, Contributor, Creator, Redactor
Classifications: DR941, 949.65
Publication Timeline
.
Most widely held works about Kristo Frashëri
 
Most widely held works by Kristo Frashëri
Histoire de l'Albanie, des origines à nos jours by Stefanaq Pollo( Book )

10 editions published in 1974 in French and held by 181 WorldCat member libraries worldwide

The history of Albania; a brief survey by Kristo Frashëri( Book )

13 editions published in 1964 in English and Albanian and held by 102 WorldCat member libraries worldwide

Lidhja Shqiptare e Prizrenit, 1878-1881 by Kristo Frashëri( Book )

18 editions published between 1979 and 2012 in Albanian and Undetermined and held by 39 WorldCat member libraries worldwide

Histoire d'Albanie : bref aperçu by Kristo Frashëri( Book )

6 editions published in 1964 in 3 languages and held by 32 WorldCat member libraries worldwide

Rilindja kombëtare shqiptare : me rastin e 50 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë Kombëtare : 1912-28 Nëndor - 1962 by Kristo Frashëri( Book )

7 editions published in 1962 in 3 languages and held by 32 WorldCat member libraries worldwide

Historia e Shqipërisë : përgatitur nga një kolektiv punonjësish shkencorë të sektorëve të historisë së kohës së lashtë dhe të kohës së mesme by Selim Islami( Book )

11 editions published between 1959 and 1967 in Albanian and held by 30 WorldCat member libraries worldwide

Abdyl Frashëri, 1839-1892 by Kristo Frashëri( Book )

8 editions published between 1984 and 1990 in Albanian and French and held by 26 WorldCat member libraries worldwide

George Kastrioti-Scanderbeg; the national hero of the Albanians (1405-1468) by Kristo Frashëri( Book )

3 editions published in 1962 in English and held by 20 WorldCat member libraries worldwide

The history of Albania : from its origins to the present day by Stefanaq Pollo( Book )

4 editions published in 1981 in English and held by 12 WorldCat member libraries worldwide

Gjergj Kastrioti Skënderbeu : jeta dhe vepra, 1405-1468 by Kristo Frashëri( Book )

3 editions published between 2002 and 2019 in Albanian and held by 12 WorldCat member libraries worldwide

The history of Albania from its origin to the present day by Stefanaq Pollo( Book )

1 edition published in 1981 in English and held by 12 WorldCat member libraries worldwide

Tre vellezer pishtare : Abdyl Frashëri, Naim Frashëri, Sami Frashëri by Kristo Frashëri( Book )

3 editions published in 1978 in Albanian and Undetermined and held by 12 WorldCat member libraries worldwide

Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë : 28 Nëntor 1912 by Kristo Frashëri( Book )

5 editions published between 1957 and 2008 in Albanian and Undetermined and held by 11 WorldCat member libraries worldwide

Georges Kastriote-Skanderbeg : heros national des Albanais (1405-1468) by Kristo Frashëri( Book )

6 editions published in 1962 in 3 languages and held by 11 WorldCat member libraries worldwide

Skënderbeu dhe lufta shqiptaro-turke në shek. XV( Book )

3 editions published in 2005 in Albanian and held by 10 WorldCat member libraries worldwide

Historia e Tiranës by Kristo Frashëri( Book )

in Albanian and held by 9 WorldCat member libraries worldwide

Gjergj Kastrioti-Skanderbeg, nacia heroo de Albanio, 1405-1468 by Kristo Frashëri( Book )

6 editions published between 1967 and 1992 in Esperanto and Albanian and held by 9 WorldCat member libraries worldwide

Skënderbeu dhe lufta shqiptare-osmane në shek. 15 : (Burime dokumentare) by Kristo Frashëri( Book )

9 editions published in 2018 in Albanian and held by 9 WorldCat member libraries worldwide

Historia e qytetërimit shqiptar : nga kohet e lashta deri ne fund të Luftës së Dytë Botërore by Kristo Frashëri( Book )

2 editions published in 2008 in Albanian and held by 8 WorldCat member libraries worldwide

 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.81 (from 0.61 for The histor ... to 0.90 for Skënderbe ...)

Alternative Names
Frašeri, Kristo.

Frashëri, Kristo

Frasheri, Kristo 1920-

Frasheri, Kristo 1920-2016

Kristo Frashëri albanischer Historiker

Languages