WorldCat Identities

Buda, Aleks

Publication Timeline
.
Most widely held works about Aleks Buda
 
Most widely held works by Aleks Buda
Fjalor enciklopedik shqiptar( Book )

8 editions published in 1985 in Albanian and held by 57 WorldCat member libraries worldwide

Alfabeti i gjuhës shqipe dhe Kongresi i Manastirit : (14-22 nëndor 1908) : studime, materiale, dokumente by Universiteti i Tiranës( Book )

10 editions published in 1972 in Albanian and held by 36 WorldCat member libraries worldwide

Guide d'Albanie (avec un petit manuel de conversation)( Book )

4 editions published in 1958 in French and held by 33 WorldCat member libraries worldwide

Kuvendi I i Studimeve Ilire : Tiranë 15-20 shtator 1972 : [referate, kumtesa by Kuvendi i studimeve Ilire (1)( Book )

6 editions published in 1974 in Albanian and held by 24 WorldCat member libraries worldwide

Konferenca Kombëtare e Studimeve për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, 1878-1881 : 12-28 qershor 1978 by 1878-1881 Konferenca Kombëtare e Studimeve për Lidhjen Shqiptare të Prizrenit( Book )

11 editions published between 1979 and 1981 in 3 languages and held by 24 WorldCat member libraries worldwide

Konferenca Kombëtare për Formimin e Popullit Shqiptar, të Gjuhës dhe të Kulturës së Tij : Tiranë, 2-5 korrik 1982 by Aleks Buda( Book )

8 editions published between 1982 and 1988 in Albanian and Undetermined and held by 24 WorldCat member libraries worldwide

Konference om hvad der danner det albanske folk - sprog og kultur
Historia e Shqipërisë : përgatitur nga një kolektiv punonjësish shkencorë të sektorëve të historisë së kohës së lashtë dhe të kohës së mesme by Selim Islami( Book )

9 editions published between 1959 and 1965 in Albanian and held by 15 WorldCat member libraries worldwide

La Conférence nationale des études ethnographiques, 28-30 juin 1976 by Tiranë) Konferenca Kombetare e Studimevë Etnografike (1976( Book )

5 editions published between 1976 and 1977 in French and English and held by 15 WorldCat member libraries worldwide

The siege by Ismail Kadare( Book )

3 editions published between 1972 and 2000 in French and held by 13 WorldCat member libraries worldwide

The story of the siege of a Christian citadel in the Albanian mountains by the Ottoman Army in the 15th century
Konferenca Kombëtare e Studimeve Etnografike : 28-30 qershor 1976 by Konferenca Kombëtare e Studimeve Etnografike( Book )

2 editions published in 1977 in Albanian and held by 12 WorldCat member libraries worldwide

Shkrime historike by Aleks Buda( Book )

4 editions published in 2000 in 3 languages and held by 12 WorldCat member libraries worldwide

George Castrioti Scanderbeg (1405-1468) by Fan Stylian Noli( Book )

1 edition published in 1967 in Albanian and held by 11 WorldCat member libraries worldwide

Dokumente për historinë e shqipërisë të shek. XV( Book )

6 editions published in 1987 in Albanian and Undetermined and held by 9 WorldCat member libraries worldwide

Kodikët e Shqipërisë( Book )

2 editions published in 2003 in Albanian and held by 8 WorldCat member libraries worldwide

Shkrime historike by Aleks Buda( Book )

4 editions published in 1986 in Albanian and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Dokumente për historinë e Shqipërisë të shek. XV by Instituti i Historisë (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë)( Book )

in Albanian and held by 5 WorldCat member libraries worldwide

Historia e popullit shqiptar( Book )

1 edition published in 1968 in Undetermined and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Probleme të Pavarësisë së Shqipërisë : referate( Book )

1 edition published in 1987 in Albanian and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

Historia e popullit shqiptar( Book )

1 edition published in 1969 in Undetermined and held by 4 WorldCat member libraries worldwide

 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.84 (from 0.58 for The siege ... to 0.98 for Shkrime hi ...)

Alternative Names
Aleks Buda albán történész

Aleks Buda Albanian historian

Aleks Buda historiador albanés

Aleks Buda historicus uit Albanië (1911-1993)

Aleks Buda istoric albanez

Aleks Buda staraí Albánach

Alex Buda

Alex Buda Albanian historian

Alex Buda historien albanais

Buda, A.

Buda, A. (Aleks)

Buddha, Alex

Αλέξ Μπούντα Ιστορικός

Алекс Буда албанський історик

Буда, Алекс

Ալեքս Բուդա

اليكس بوذا مؤرخ من امبراطوريه عثمانيه

Languages