WorldCat Identities

Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e RPSH)

Overview
Works: 30 works in 39 publications in 3 languages and 129 library holdings
Genres: Periodicals  Dictionaries  Conference papers and proceedings  Criticism, interpretation, etc 
Roles: Editor, Publishing director, Other
Classifications: PG9501, 491.9912
Publication Timeline
.
Most widely held works by Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e RPSH)
Studime filologjike( )

in Albanian and held by 41 WorldCat member libraries worldwide

Kuvendi I i Studimeve Ilire : Tiranë 15-20 shtator 1972 : [referate, kumtesa by Kuvendi i Studimeve Ilire( Book )

2 editions published in 1974 in Albanian and held by 19 WorldCat member libraries worldwide

Drejtshkrimi i gjuhës shqipe by Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë)( Book )

2 editions published in 1973 in Albanian and held by 15 WorldCat member libraries worldwide

Le Congrès de l'orthographie de la langue albanaise, Tirana, 20-25 novembre 1972 by Congres de l'orthographe de la langue albanaise( Book )

2 editions published in 1974 in French and held by 9 WorldCat member libraries worldwide

Studime etimologjike n·e fush·e t·e shqipes by Eqrem Çabej( Book )

2 editions published in 1982 in Multiple languages and Albanian and held by 6 WorldCat member libraries worldwide

Dialektologjia shqiptare( Book )

in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Studime etimologjike n·e fush·e t·e shqipes by Eqrem Çabej( Book )

1 edition published in 1976 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Fonetika historike e gjuhës shqipe by Kolec Topalli( Book )

1 edition published in 2007 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Studime etimologjike n·e fush·e t·e shqipes by Eqrem Çabej( Book )

1 edition published in 1987 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Historia e letërsisë shqiptare : që nga fillimet deri te Lufta Antifashiste Nacionalçlirimtare( Book )

1 edition published in 1983 in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Albansk litteraturhistorie fra de tidligste tider til idag
Dialektologjia shqiptare( )

in Albanian and held by 3 WorldCat member libraries worldwide

Çështje të fonetikës dhe të gramatikës së shqipes së sotme by Mahir Domi( Book )

1 edition published in 1972 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Atlasi dialektologjik i gjuhës shqipe by Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e Shqipërisë)( Book )

2 editions published between 2007 and 2008 in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Studime etimologjike në fushë të shqipes by Eqrem Çabej( Book )

in Albanian and held by 2 WorldCat member libraries worldwide

Gjuha letrare kombetare shquipe dhe epoka jone : materiale të Konferencës shkencore të mbajtur në Tiranë mē 7-8 dhjetor 1984( Book )

1 edition published in 1988 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Tipikja dhe tipizimi në letërsi by Enver Muhametaj( Book )

1 edition published in 1982 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Fjalori drejtshkrimor i gjuhës shqipe : 32000 fjalë by Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë)( Book )

1 edition published in 1976 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Fjalor i termave të gjuhësisë : shqip, rusisht, frëngjisht, anglisht, gjermanisht, italisht( Book )

1 edition published in 1975 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

ÇËSHTJE të gramatikës së shqipes së sotme II by Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e RPSH)( Book )

1 edition published in 1975 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

Fonetika dhe gramatika e gjuhës së sotme letrare shqipe( Book )

1 edition published in 1976 in Albanian and held by 1 WorldCat member library worldwide

 
moreShow More Titles
fewerShow Fewer Titles
Audience Level
0
Audience Level
1
  Kids General Special  
Audience level: 0.86 (from 0.82 for Fjalor i t ... to 0.97 for ÇËSHTJE ...)

Alternative Names

controlled identityInstituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë (Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë)

Academie des Sciences de la RP d'Albanie. Insitut de Linguistique et Litterature

Academie des Sciences de la RPS d'Albanie. Institut de Linguistique et Litterature

Akademia e shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i gjuhësisë dhe i letërsisë

Akademia e Shkencave e RPSH Institut de Linguistique et de Littérature

Akademia e Shkencave e RPSH Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë

Akademia e shkencave e Shqipërisë Instituti i gjuhësisë dhe i letërsisë

Institut de linguistique et de littérature

Institut de linguistique et littérature

Institut de linguistique et littérature (Akademia e Shkencave e RPSH)

Institut de linguistique et littérature Albanie

Institute of language and literature

Institute of language and literature Albanie

Instituti i Gjuhe-Lettersise

Instituti i gjuhesise dhe i letersise

Universiteti Shtetëror i Tiranë Institut de Linguistique et de Littérature

Universiteti Shtetëror i Tiranë Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë

Languages